Dieta w chorobie refluksowej

OurBlog

30/09/2017

Dieta w chorobie refluksowej |,

dieta-w-chorobie-refluksowej

 

Cierpisz na chorobę refluksową? Męczy Cię zgaga, odbijania i zarzucanie treści z żołądka do przełyku? Sprawdź, jakie zmiany w diecie mogą pomóc złagodzić nieprzyjemne objawy!

Refluks żołądkowo-przełykowy może dotyczyć nawet co piątej osoby. To schorzenie jest częste zwłaszcza u kobiet, a szczególnie ciężarnych. Jeżeli i Ty zaliczasz się do tego grona, przeczytaj, co może przynieść Ci ulgę.

Jak pomóc sobie dietą?

Dietą zalecaną w tym schorzeniu jest dieta łatwostrawna, z ograniczeniem substancji, które nasilają wydzielanie soku żołądkowego. Z jadłospisu należy wykluczyć pokarmy drażniące, ostre przyprawy (takie jak pieprz, musztarda, kostki bulionowe, papryka w proszku, chili, chrzan, maggi), alkohol, kawę naturalną, cukierki miętowe, kwaśne cytrusy, cebulę, potrawy tłuste, smażone, soki z owoców cytrusowych, sok pomidorowy, napoje gazowane, czekolady, esencjonalne wywary z mięsa lub kości. Spożywanie wyżej wymienionych produktów spożywczych może przyczyniać się do nasilenia nieprzyjemnych objawów.

Warto zamiast dużych objętościowo porcji zdecydować się na mniejsze posiłki, za to częściej (5-6 razy dziennie). Należy unikać objadania się, zwłaszcza na noc – kolację powinno się spożyć najpóźniej 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Potrawy powinny mieć umiarkowaną temperaturę – bardzo zimne lub bardzo gorące nie są wskazane, gdyż mogą powodować przekrwienie błony śluzowej żołądka i nasilać dokuczliwe objawy.

Pozostałe zalecenia

Nie tylko dieta ma znaczenie. Pomóc może nawet zmiana sposobu ubierania się – warto zrezygnować z ciasnej odzieży i pasków (powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej). Ponadto należy unikać pracy w zgiętej pozycji, zrezygnować z palenia papierosów i nie leżeć bezpośrednio po jedzeniu. Warto unieść trochę wezgłowie łóżka i znormalizować masę ciała (nadwaga i otyłość mogą nasilać objawy choroby).

W przypadku dokuczliwych objawów warto zasięgnąć porady specjalisty. Należy pamiętać, że nie powinno się przyjmować na własną rękę leków na zgagę, zwłaszcza przez dłuższy okres, bez nadzoru lekarza.

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował. Bądź pierwszy.

Poradnia dietetyczna Dieta-Med Kraków © 2018 dieta-med.pl