Powikłania otyłości

Otyłość to nie tylko problem nadmiernej masy ciała – wraz z dodatkowymi kilogramami mogą pojawić się choroby, które często współwystępują z otyłością. Troska o prawidłową wagę to nie tylko względy estetyczne – chodzi przede wszystkim o zdrowie. Jakie konsekwencje zdrowotne może mieć nadmierna masa ciała?

Konsekwencje otyłości

niezdrowe-jedzenieOtyłość może przyczyniać się do rozwoju szeregu powikłań, do których zaliczamy: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2, chorobę niedokrwienną serca, zaburzenia lipidowe, zespół metaboliczny, niewydolność serca, chorobę zwyrodnieniową stawów, niektóre rodzaje nowotworów, zaburzenia oddychania (obturacyjny bezdech senny, zespół hipowentylacji w otyłości), zaburzenia seksualne, nietrzymanie moczu, pogorszenie zdolności poznawczych, choroby narządu wzroku (zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem). Nadmierna masa ciała może prowadzić również do niezadowolenia ze swojego wyglądu, być źródłem zmartwień i stresu.

Otyłości może towarzyszyć wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych, nie dziwi więc, że podejmowane są próby poprawy tego stanu. Na przestrzeni lat wypracowano różne metody walki z otyłością.

Metody walki z otyłością

Najpopularniejszą metodą walki z dodatkowymi kilogramami jest dieta odchudzająca oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Inną metodą jest leczenie farmakologiczne. Pomocne może być również wsparcie psychologa, zwłaszcza w przypadku osób z zaburzeniami odżywiania. W przypadku otyłości olbrzymiej znajduje zastosowanie leczenie operacyjne – tzw. chirurgia bariatryczna, polegająca np. na zmniejszeniu objętości żołądka.

Chirurgia bariatryczna to rozwiązanie stosowane w przypadku osób, których wskaźnik BMI przekracza 40 kg/m2 lub wynosi więcej niż 35 kg/m2 i występują choroby towarzyszące. Najlepiej jednak nie dopuszczać do tak znacznej otyłości, i podejmować próby odchudzania już wtedy, gdy pojawiają się pierwsze oznaki nadwagi.

Autor: dietetyk Joanna Gaweł.

Źródła:

Mathus-Vliegen et all. Prevalence, Pathophysiology, Health Consequences and Treatment Options of Obesity in the Elderly: A Guideline. Obes Facts 2012; 5: 460–483
Kalinowski P, Paluszkiewicz R, Krawczyk M. Operacyjne leczenie otyłości – co powinni wiedzieć interniści i lekarze rodzinni. www.mp.pl

Poradnia dietetyczna Dieta-Med Kraków © 2018 dieta-med.pl