Jakie są zalety diety bogatobiałkowej?

OurBlog

14/11/2018

Jakie są zalety diety bogatobiałkowej? |

Spożywanie odpowiedniej ilości białka jest bardzo ważne dla zdrowia naszego organizmu. Dzienne zapotrzebowanie na białko wynosi 0,8 grama na kilogram masy ciała. Białko jest jednym z trzech makroelementów, obok tłuszczu i węglowodanów. Wiele badań potwierdza tezę, że przyjmowanie dużych ilości białka sprzyja redukcji masy ciała.

Białko jest bardzo ważne dla naszego organizmu z kilku przyczyn:

  • odgrywa rolę w procesach wzrostu i regeneracji
  • jest składnikiem hormonów
  • bierze udział w procesach transportu i magazynowania
  • jest składnikiem enzymów

Cząsteczki białek są zbudowane z mniejszych elementów, zwanych aminokwasami. Spośród 22 aminokwasów, 9 jest uznawanych za niezbędne, ponieważ muszą być przyjmowane z pokarmem, a nasz organizm nie jest w stanie sam ich syntetyzować.

Pokarmy pochodzenia zwierzęcego, takie jak jaja, nabiał, mięso i ryby zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy. Do roślin bogatych w białko należą rośliny strączkowe, soja, orzechy, nasiona.

Spożywanie dużych ilości białka hamuje głód na kilka godzin po posiłku. Jest to związane z faktem, że białko zwiększa produkcję hormonów, takich jak peptyd YY i GLP-1, które są odpowiedzialne za uczucie sytości. Ponadto, białko redukuje poziom greliny, czyli hormonu głodu.

Co ciekawe, zwiększenie ilości spożywanego białka podwyższa ilość spalanych kalorii. Trawienie białka podwyższa tempo metabolizmu o 20-35%, w porównaniu z 5-15% dla węglowodanów i tłuszczów. Badania wykazały, że osoby, które spożywają duże ilości białka spalają większą ilość kalorii nawet kilka godzin po posiłku.

Wspomniane działanie białka związane z obniżeniem apetytu i przyspieszeniem metabolizmu bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia masy ciała u osób na diecie bogatobiałkowej.

Oprócz korzystnego wpływu na redukcję masy ciała, spożywanie dużych ilości białka przynosi inne korzyści, takie jak:

  • zwiększenie masy mięśniowej
  • wzmocnienie kości
  • poprawienie gojenia się ran

Jeśli zastanawiasz się, czy dieta bogatobiałkowa jest odpowiednia dla Ciebie, koniecznie skorzystaj z porady Dietetyka z naszej placówki medycznej.

Zachęcamy do kontaktu: 501 54 55 54

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował. Bądź pierwszy.

Poradnia dietetyczna Dieta-Med Kraków © 2018 dieta-med.pl