Żywienie dziecka w wieku szkolnym

OurBlog

27/08/2017

Żywienie dziecka w wieku szkolnym |, , ,

zywienie-dziecka-w-wieku-szkolnym

Czas wakacji nieuchronnie zbliża się do końca. Z początkiem września dzieci i młodzież wrócą do szkolnych ławek. Na co zwrócić uwagę, aby wykształcić u dziecka prawidłowe nawyki żywieniowe, zadbać o jego masę ciała i dobre samopoczucie?

Po pierwsze śniadanie

Z pewnością nieraz słyszeliście o tym, jak ważne jest śniadanie – nie tylko w przypadku dzieci i nastolatków. Jeżeli nie masz rano czasu, można przygotować np. owsiankę z owocami – szybkie i pożywne śniadanie zapewni energię na początek dnia. Błędem jest wypuszczanie dziecka z domu bez pierwszego posiłku – może to skutkować trudnością w koncentracji na zajęciach, rozdrażnieniem i wyborem szybkich i zwykle mało wartościowych pod względem odżywczym przekąsek, żeby tylko zaspokoić głód.

Drugie śniadanie

Warto zachęcać dziecko do jedzenia drugiego śniadania w szkole. Przypomnij również dziecku o piciu wody – to lepszy wybór niż słodkie napoje gazowane. Drugie śniadanie nie musi być tylko w formie kanapki – można skorzystać z pojemników na żywność i zapakować np. warzywa, owoce, jogurt itd.

Uwaga na podwójne obiady

Jeżeli Twoje dziecko je obiady w szkole, drugi obiad w domu może prowadzić do nadwagi. Dopytaj dziecko, co jada w szkole i uwzględnij to w planowaniu jego jadłospisu.

Ile jest dzieci z nadwagą w Polsce?

Szacuje się, że co ósme dziecko w Polsce ma nadwagę lub otyłość. Niestety, wiara w to, że dziecko wyrośnie z tego problemu, nie zawsze się sprawdza, dlatego jeśli zauważasz, że dziecko jest pulchniejsze niż jego rówieśnicy, reaguj – ogranicz słodycze i słone przekąski, słodkie napoje, zastąp je świeżymi owocami i warzywami, zachęć do ruchu. Warto również rozważyć wizytę u dietetyka, który opracuje indywidualny jadłospis dostosowany do wieku i potrzeb dziecka. Odchudzanie dziecka na własną rękę może nieść pewne zagrożenia – dziecko rośnie, jego zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze zmienia się z wiekiem i samodzielne ustalenie, ile kalorii powinno spożywać dziecko z nadwagą, może być trudne.

 

Zapraszamy do kontaktu: 501 224 884

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował. Bądź pierwszy.

Poradnia dietetyczna Dieta-Med Kraków © 2018 dieta-med.pl