Karmienie piersią – dlaczego tak ważne?

OurBlog

12/09/2017

Karmienie piersią – dlaczego tak ważne? |,

karmienie-piersia-dlaczego-tak-wazne

 

Najlepszym pokarmem dla maluszka jest mleko jego mamy. Czy wiemy jednak, dlaczego? Jakie są zalety karmienia w sposób naturalny? Jakie korzyści odnosi matka, a jakie dziecko?

Mleko kobiece jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia. Pokarm, który dostarcza mama, zapewnia maluchowi niezbędne składniki odżywcze i co za tym idzie, jego prawidłowy rozwój.Karmienie naturalne oddziałuje pozytywnie zarówno na matkę, jak i na niemowlaka. Poniżej przedstawiamy niektóre z zalet żywienia dziecka mlekiem kobiecym.

Korzyści dla dziecka

Każda mama chce, aby jej maluszek był zdrowy. Żywienie malca w sposób naturalny pomaga w osiągnięciu tego celu. Wśród korzyści, jakie odnosi dziecko karmione piersią, wymienia się między innymi rzadsze pojawianie się zakażeń układu pokarmowego, dróg oddechowych, układu moczowego, sepsy, zapalenia ucha środkowego czy bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Według niektórych badań karmienie naturalne wpływa również na zmniejszenie ryzyka występowania cukrzycy i otyłości w późniejszym wieku.

Korzyści dla matki

A jakie zalety ma karmienie piersią z perspektywy mamy? Okazuje się, że ma to przełożenie m.in. na mniejsze ryzyko krwawień po porodzie, spada również częstość wystąpienia raka jajnika czy piersi. Żywienie dziecka w ten sposób pozwala mamie na szybszy powrót do masy ciała sprzed ciąży. Karmienie piersią jest również wygodne – nie trzeba przygotowywać mleka dla dziecka, jest ono dostępne zawsze świeże i gotowe do spożycia, o każdej porze dnia lub nocy. Nic nie trzeba podgrzewać, mieszać czy dezynfekować użytego do przygotowania pokarmu sprzętu. Naturalne karmienie jest również korzystne z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ nic nie kosztuje – najlepszy możliwy pokarm dla Twojego maluszka jest bezpłatny.

Jeżeli tylko nie ma medycznych przeciwwskazań (które na szczęście nie są częste) należy dążyć do tego, aby karmić dziecko naturalnie – to najlepszy możliwy sposób żywienia niemowląt.

 

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował. Bądź pierwszy.

Poradnia dietetyczna Dieta-Med Kraków © 2018 dieta-med.pl