Jakie są przyczyny nadwagi i otyłości?

OurBlog

16/08/2017

Jakie są przyczyny nadwagi i otyłości? |,

jakie-sa-przyczyny-otylosci

Główną przyczyną nadmiernych kilogramów jest nieprawidłowy sposób żywienia, gdy kaloryczność spożywanych pokarmów przekracza potrzeby organizmu. Jeżeli taka sytuacja utrzymuje się dłuższy czas, pojawia się nadwaga. Dlaczego jemy więcej niż potrzebujemy?

Przyczyny nadwagi i otyłości

Mówiąc o rozwoju otyłości wymienia się wiele przyczyn. W większości przypadków głównym problemem jest jednak nadmierne spożycie wysokoenergetycznej żywności i brak ruchu. Uważa się, że do rozpowszechnienia nadwagi przyczyniły się m.in. siedzący tryb życia, niska aktywność fizyczna, stres i „zajadanie” problemów, łatwy dostęp do wysokokalorycznej żywności, sposób odżywiania rodziców i wzorce zaczerpnięte w dzieciństwie, reklama kalorycznych produktów, rozpowszechnienie transportu, komputeryzacja i wiele innych.

Wśród czynników, które mogą wpływać na rozwój nadwagi wymienia się również niektóre choroby genetyczne, zaburzenia hormonalne, leki, a nawet adenowirusy czy zaburzenia snu. Nie bez znaczenia jest również sytuacja finansowa – niedostateczna ilość pieniędzy może powodować wybieranie mniej wartościowych produktów spożywczych. Duży wpływ na wzrost liczby osób z nadwagą ma nasz tryb życia. Mamy coraz mniej czasu i wybieramy mocno przetworzone produkty, jemy w biegu albo kupujemy jedzenie na mieście, czasem nie poświęcając większej uwagi temu, co zamawiamy.

 

Czy istnieje jakieś rozwiązanie?

Co można zrobić, aby zmienić ten stan rzeczy? Rozwiązanie na początek – ograniczenie słodyczy, chipsów, zwrócenie większej uwagi na to co jemy i pijemy (część osób zapomina, że również napoje dostarczają energii). Nie róbmy zapasów przekąsek w domu. Oprócz diety kluczowe jest zwiększenie aktywności fizycznej – np. wybór schodów zamiast windy, spacery lub wycieczki rowerowe jako forma spędzenia wolnego czasu. Jeśli chodzi o nadwagę wśród najmłodszych, to rodzice muszą zadbać o stan zdrowia swoich pociech – nie stosujmy więc słodyczy jako nagrody, przyzwyczajajmy od małego do warzyw, owoców i pełnowartościowych posiłków. Walka z nadmierną masą ciała nie jest łatwa, dlatego warto reagować już na samym początku, gdy tylko zauważymy, że zaczyna nam przybywać kilogramów.

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował. Bądź pierwszy.

Poradnia dietetyczna Dieta-Med Kraków © 2018 dieta-med.pl