Dieta a zwalczanie depresji

OurBlog

15/01/2019

Dieta a zwalczanie depresji |, , ,

Leczenie i zapobieganie depresji jest procesem wieloetapowym. Od dawna wiadomo, że elementy stylu życia, takie jak aktywność fizyczna czy zbilansowana dieta mogą odgrywać istotną rolę w powstawaniu depresji. Badania naukowe sugerują, że spożywanie niektórych składników odżywczych może pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Jeśli cierpisz na depresję lub obniżony nastrój, spróbuj wzbogacić swój codzienny jadłospis o poniższe pokarmy:

  • Liściaste warzywa – warzywa takie jak szpinak, kale, botwina, działają przeciwzapalnie i hamują transformację nowotworową komórek. Są bogate w witaminy A, C, E i K. Obecnie uważa się, że depresji może towarzyszyć stan zapalny w obrębie mózgu, dlatego działanie przeciwzapalne wspomnianych roślin może korzystnie wpływać na leczenie tego schorzenia.
  • Orzechy – to jedne z najbogatszych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy te mają udowodniony korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu i redukcję objawów depresji.
  • Awokado – podobnie jak orzechy, awokado jest bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę K, C i witaminy z grupy B.
  • Porzeczki, maliny, truskawki – owoce te zawierają bardzo duże ilości antyoksydantów. Badania naukowe wykazały, że osoby, spożywające duże ilości antyoksydantów mają niższe ryzyko rozwoju depresji, nowotworów oraz innych schorzeń.
  • Grzyby – przyczyniają się do utrzymywania prawidłowej flory jelitowej. Komórki nerwowe obecne w jelitach wytwarzają dużą ilość serotoniny, dlatego prawidłowy stan zdrowia jelit przekłada się także na nasze zdrowie psychiczne.
  • Cebula – zawiera składniki działające antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie.
  • Pomidory – są bogate w kwas foliowy, którego niedobory są częściej stwierdzane u osób z depresją. Ponadto, kwas foliowy zapobiega nadmiernej ilości homocysteiny, która ogranicza produkcję neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina i noradrenalina.
  • Fasola – pomaga utrzymywać stały poziom glukozy we krwi, co stabilizuje nastrój.

Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Zapraszamy do kontaktu: 501 224 884

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował. Bądź pierwszy.

Poradnia dietetyczna Dieta-Med Kraków © 2018 dieta-med.pl