Na czym polegają diety płynne?

OurBlog

13/12/2018

Na czym polegają diety płynne? |

Najprostsze diety płynne mogą ograniczać się do soków i koktajli na bazie owoców i warzyw, które spożywa się zamiast standardowych posiłków, 3-4 razy dziennie. Niektóre diety płynne można stosować samodzielnie, inne wymagają nadzoru lekarza. Istnieją także diety, w których płyny zastępują jeden lub dwa posiłki (zwykle pierwsze i drugie śniadanie), a obiad i kolacja są standardowe.

Diety płynne mogą być bardzo skuteczne w odchudzaniu, oczywiście pod warunkiem przyjmowania mniejszej ilości kalorii, niż zwykle. Niestety efekty takiej diety mogą nie utrzymywać się zbyt długo, jeśli kalorie zostaną ograniczone zbyt drastycznie, ponieważ doprowadza to do spowolnienia metabolizmu. Diety łączące w sobie cechy diety płynnej oraz spożywanie pokarmów stałych są dobrą metodą długofalowego kontrolowania przyjmowanej liczby kalorii.

Stosowanie diet płynnych jest bezpieczne, jeśli zapewniają one odpowiednią podaż składników odżywczych. Diety płynne bardzo niskokaloryczne (400-800 kalorii dziennie) mogą prowadzić do niedoborów białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów, dlatego powinny być stosowane pod nadzorem lekarza. Niewłaściwie dobrana dieta niskokaloryczna może prowadzić do uczucia ciągłego zmęczenia, wypadania włosów, zawrotów głowy.

Niektóre diety płynne są stosowane krótkotrwale, w celu odtrucia (detoksykacji) organizmu. Mogą opierać się na piciu soków lub napojów, które mają działanie ułatwiające usuwanie toksyn z organizmu.

Przed wprowadzeniem diety płynnej najlepiej jest skonsultować się z lekarzem. Dieta płynna nie jest odpowiednia dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią oraz osób chorujących na cukrzycę, leczonych insuliną. Jeżeli lekarz uzna, że nie ma przeciwwskazań do stosowania diety płynnej, następnym krokiem jest wizyta u dietetyka. Dietetyk pomoże w ustaleniu planu diety z uwzględnieniem przyjmowania wystarczającej ilości kalorii i niezbędnych składników odżywczych. Dietetyk może zalecić dodatkowo przyjmowanie suplementów witamin, by uniknąć niedoborów.

W niektórych przypadkach dieta płynna jest zalecana ze względów zabiegów medycznych lub u osób otyłych, które muszą zmniejszyć swoją masę ciała przed planowaną operacją.

Jeśli zastanawiasz się, czy dieta płynna jest odpowiednia dla Ciebie, skonsultuj się z naszymi specjalistami w zakresie dietetyki.

Zapraszamy do kontaktu: 501 224 884

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował. Bądź pierwszy.

Poradnia dietetyczna Dieta-Med Kraków © 2018 dieta-med.pl