02/07/2018
Dieta eliminacyjna a kamienie piersią. Redakcja|dieta, dieta eliminacyjna a karmienie piersią, karmienie piersią, mama
Dieta eliminacyjna a kamienie piersią.
Ważne żeby dieta mamy karmiącej była urozmaicona, zmniejszy to ryzyko alergii u dziecka oraz wzmoży chęć do próbowania nowych produktów.
Priorytetem zdrowia publicznego jest walka i zapobieganie alergiom pokarmowym oraz atopii.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) edukują , że przez 4-6 pierwszych miesięcy życia karmienie mlekiem matki działa ochronnie na działanie układu immunologicznego. Jest to więc najistotniejszą kwestią w dostarczeniu niezbędnych składników odżywczych, czynników wzrostu oraz immunologicznych.
Dzieje się tak ponieważ skład mleka matki dostosowuje się do aktualnego zapotrzebowania dziecka, pory roku, staniu zdrowia oraz temperatury na zewnątrz.
Niedobory w kobiecej diecie u kobiety karmiącej odbijają się w składnie pokarmu matki, dzieje się to dopiero w przypadku przedłużającego się stanu głodu i wyniszczenia, wtedy jednak organizm kobiety stara się uzupełnić te niedobory w mleku z zapasów magazynowanych do tej pory. Tak więc dieta redukcyjna o zmniejszonej ilości energii , nie jest zalecana kobietą karmiącym gdyż tym samym narażamy je na wyniszczenie. Często taka dieta prowadzi za sobą również kolkę niemowlęcą i częstsze występowanie alergii u dziecka.
Pojęciem kolki możemy określić stan kiedy dziecko płacze bez uzasadnienia i stan ten utrzymuje się około 3 godzin w ciągu doby i powtarza min 3 razy w tygodniu w okresie 3 tygodni. Często dochodzi do kolki pomiędzy 6 tygodniem a 3-4 mies. Stan ten wywołuje wiele emocji w rodzinie dziecka, co działa negatywnie. Mama powinna zachować spokój i udać się z nim do pediatry, gdyż nadmierny stres wpływa negatywnie na skład pokarmu matki.
Często objawem alergii u niemowląt jest ból brzucha mylony z kolką więc zdiagnozowanie jej bywa ciężkie. Zależność pomiędzy tymi dwoma dolegliwościami związana jest z dużymi zaburzeniami perystaltyki jelit, trzewną nadwrażliwością oraz niedoborami w zakresie flory bakteryjnej przewodu pokarmowego niemowlaka. W przypadku wzmożonych dolegliwości należy wprowadzić dietę eliminacyjną u mamy, często przynosi efekty.
W badaniu dotyczącym diety eliminacyjnej u matki dowiedziono że wykluczenie przez kobiety soi, orzechów, czekolady, nabiału jajek oraz pszenicy, czas płaczu dziecka skrócił się o około 37% po 3 dniach od czasu wdrożenia diety, natomiast ograniczenie czosnku i cebuli nie przyniosło żadnych istotnych statystycznie efektów w grupie badanej.
Alergia na białko mleka krowiego najczęściej jest pierwszym objawem marszu alergicznego oraz atopowej symptomatologii. Ponieważ mleko matki zawiera białko mleka krowiego jest to pierwsza alergia, która jest diagnozowana u dziecka. Podaż takiego pokarmu powoduje wydzielenie immunoglobuliny A – IgA, specyficznej dla zawartej w mleku matki kazeiny oraz beta-laktoglobuliny.
Właściwościami ochronnymi charakteryzują się związki immunomodulujące z mleka matki, są nimi TGF-b lub wielonienasycone długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. W przypadku niemowląt, u których kale była duża zawartość Bifidobacterium, można zauważyć wzmożoną reakcję komórek T-regulacyjnych oddziałowujących na kom wrodzonego ukł. odpornościowego . Ponadto badanie dowodzą, że wczesna ekspozycja na dany alergen może zmniejszyć w niewielkiej ilości ryzyko alergii. Dieta urozmaicona w okresie ciąży i laktacji działa więc pozytywnie na tolerancję dziecka na różne pokarmy. Prowadzi to do delikatnej adaptacji dziecka na różnorodne pokarmy.
Po przeprowadzonych badaniach dowiedziono ze u kobiet z eliminacyjną dietą , wykazano u około 85% dzieci reakcję alergiczną, tak więc wysoki poziom specyficznym IgA w mleku u matki prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia alergii u niemowlaka. Wedle najnowszych badan, dowiedziono ze na lepsze funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz obniżenie prawdopodobieństwa wystąpienia atopowego zapalenia skóry i alergii u dzieci wpływało przyjmowanie przez matkę probiotyków w ostatnim okresie ciąży oraz w trakcie pierwszych miesięcy życia dziecka.
Palenie tytoni przez matkę wpływa bardzo negatywnie na rozwój dziecka. Uczy się smaków w życiu płodowym jak również spożywając mleko matki. Zdrowe żywienie ma niesamowicie duży wpływ na rozwój dziecka i adaptację w życiu pozapłodowym. Niestety często kobiety po wypisywaniu ze szpitala po porodzie, dostają bardzo ograniczone zalecenia , polegające na dużym spożyciu drobiu i ryżu z wykluczeniem wielu produktów spożywczych, co nie jest dobrym wyborem ze względu na brak możliwości przyzwyczajenia dziecka do nowych smaków i dostarczenie zbyt malej ilości produktów spożywczych.
Zgodnie z wynikami aktualnych badań w okresie ciąży dieta matki powinna być urozmaicona , w przypadku karmienia piersią , zauważymy objawy alergii należy wyeliminować pewne produkty. Niekiedy należy wyeliminować z diety nabiał i nie zachodzi potrzeba wykluczenia większej ilości innych produktów spożywczych takich jak : warzywa, owoce, zboża oraz ryby. Nie wolno wykluczać zbyt wielu produktów w diecie matki, gdyż są one niezbędne do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania organizmu kobiety.
Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował. Bądź pierwszy.