Dieta odchudzająca wiąże się z pewnym ograniczeniem kaloryczności spożywanych pokarmów. Pojawia się pytanie – o ile należy ograniczyć wartość energetyczną posiłków, aby dieta nie była zbyt restrykcyjna, ale jednocześnie pozwalała na stopniową utratę masy ciała?
Mówi się, że bezpieczne odchudzanie to utrata 0,5 – 1 kg tygodniowo. Bardzo restrykcyjne diety nie są polecane – możliwe są niedobory niezbędnych witamin i minerałów, uczucie głodu i rozdrażnienie, ryzyko efektu jojo.
Szacuje się, że aby stracić 1 kilogram tkanki tłuszczowej, potrzebny jest deficyt energetyczny w wysokości 7000 kcal. Aby schudnąć 1 kilogram w ciągu tygodnia, należałoby obniżyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne o 1000 kcal. Redukcja masy ciała o 0,5 – 1 kg na tydzień oznacza ograniczenie kaloryczności diety o 500 – 1000 kcal/dobę (według zaleceń zawartych w Postępowanie w otyłości dorosłych: europejskie wytyczne dla praktyki klinicznej). Z kolei Polskie Towarzystwo Dietetyki, w opublikowanym stanowisku z 2015 roku, dotyczącym standardów leczenia dietetycznego otyłości prostej u osób dorosłych, sugeruje ograniczenie kaloryczności wynoszące od 500 do 800 kcal (dzienny deficyt kaloryczny).
Inne zalecenia dotyczące tempa odchudzania, mówią, że w przypadku terapii odchudzającej osób dorosłych zmagających się z nadwagą lub otyłością, należy dążyć do redukcji o 5–15% masy ciała w okresie 6 miesięcy. W przypadku osób ze znacznym stopniem otyłości, z BMI powyżej 35 kg/m2 , zaleca się co najmniej 20-procentowy spadek masy ciała.
Dieta odchudzająca u osób starszych powinna być prowadzona szczególnie ostrożnie, aby nie narazić podopiecznego na niedobory składników pokarmowych i w efekcie pogorszenie stanu zdrowia. Zaleca się indywidualne podejście i łagodne ograniczenie kaloryczności: średnio 500 kcal/dobę. Jadłospis powinien być tak skomponowany, aby ograniczyć utratę masy mięśniowej i gęstości mineralnej kości. W diecie należy zwrócić uwagę na odpowiednią podaż pełnowartościowego białka, a także wapnia i witaminy D.
Terapia dietetyczna otyłości powinna iść w parze ze zwiększoną aktywnością fizyczną i pomocą psychologa, zwłaszcza w przypadku osób z zaburzeniami odżywiania . Połączenie tych elementów daje większą szansę sukcesu w walce z nadmiarowymi kilogramami. U osób ze skrajnie dużą otyłością pomóc może chirurgia bariatryczna. W niektórych przypadkach stosuje się również farmakoterapię.
Autor: dietetyk Joanna Gaweł.
Źródła:
1) Yumuk V, Tsigos C, Fried M. et al. European Guidelines for Obesity Management in Adults, Obes Facts 2015;8:402–424
2) Mathus-Vliegen et all. Prevalence, Pathophysiology, Health Consequences and Treatment Options of Obesity in the Elderly: A Guideline. Obes Facts 2012; 5: 460–483
3) Gajewska D, Myszkowska-Ryciak J, Lange E i wsp. Standardy leczenia dietetycznego otyłości prostej u osób dorosłych. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Dietetyki 2015. Dietetyka, 2015, 8: 1-22
4) Ciborowska H, Rudnicka A. Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Warszawa, Wyd. Lekarskie PZWL, 2009
Poradnia dietetyczna Dieta-Med Kraków © 2018 dieta-med.pl