19/02/2025
Zdrowe nawyki żywieniowe: Jak dbać o dietę, aby poprawić zdrowie i samopoczucie? Zdrowa dieta to klucz do utrzymania dobrego zdrowia, pełnej energii oraz optymalnej wagi ciała. W dzisiejszych czasach, w których jesteśmy narażeni na szybkie tempo życia, stres, zanieczyszczenia środowiska i niezrównoważoną dietę, utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych może stanowić wyzwanie. Jednak z odpowiednim podejściem, każda …
Dowiedz się więcej
06/02/2025
Pewnie nie raz spotkałeś się z nazwą „kreatyna”, czy to w rozmowach ze znajomymi z siłowni, czy w artykułach o suplementach. Dla wielu stała się niemal symbolem sportowej suplementacji, kojarzoną z rosnącą masą mięśniową, ciężarami na sztandze i klasycznym powiedzeniem: „kurczak, ryż i kreatyna zrobią z ciebie… (sam wiesz, jak dokończyć)”. Ale czym tak naprawdę …
Dowiedz się więcej
27/01/2025
Każda operacja, nawet ta planowa, która poprawia stan zdrowia, jest ogromnym wyzwaniem dla organizmu. Pacjent potrzebuje wtedy więcej białka i energii, aby zregenerować się, wygoić prawidłowo bliznę pooperacyjną i mieć paliwo do dalszego procesu rehabilitacji. Prawidłowa dieta po zabiegach ortopedycznych odgrywa istotną rolę w powrocie do sprawności. Nieprawidłowe odżywienie organizmu w okresie okołooperacyjnym może wpłynąć …
Dowiedz się więcej
24/01/2025
W dzisiejszych czasach, kiedy dostęp do informacji jest łatwiejszy niżkiedykolwiek, dieta stała się jednym z najważniejszych tematówporuszanych w mediach. Nie tylko wpływa na nasze zdrowie fizyczne, alerównież na samopoczucie psychiczne. W tym artykule przyjrzymy siękluczowym aspektom dietetyki, które mogą pomóc w osiągnięciu lepszegosamopoczucia oraz zdrowia.1. Rola Zdrowej Dietetyki Zdrowa dieta jest fundamentem dobrego zdrowia. Odpowiednie …
Dowiedz się więcej
15/01/2019
Leczenie i zapobieganie depresji jest procesem wieloetapowym. Od dawna wiadomo, że elementy stylu życia, takie jak aktywność fizyczna czy zbilansowana dieta mogą odgrywać istotną rolę w powstawaniu depresji. Badania naukowe sugerują, że spożywanie niektórych składników odżywczych może pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Jeśli cierpisz na depresję lub obniżony nastrój, spróbuj wzbogacić swój codzienny jadłospis o …
Dowiedz się więcej
09/01/2019
Alergia pokarmowa jest reakcją układu immunologicznego na pewne składniki zawarte w pożywieniu. Nawet bardzo niewielka ilość alergenu może doprowadzić do wystąpienia objawów, takich jak dolegliwości ze strony układu pokarmowego, pokrzywka, obrzęk dróg oddechowych. U niektórych osób może nawet wystąpić wstrząs anafilaktyczny, zagrażający życiu. Szacuje się, że alergie pokarmowe występują u około 6-8% dzieci poniżej 3 …
Dowiedz się więcej
01/01/2019
Ludzkie włosy rosną przeciętnie około 1,25 cm w ciągu miesiąca. Indywidualne tempo wzrostu włosów zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, czynniki genetyczne, dieta. Na część z tych czynników oczywiście nie mamy wpływu, ale odpowiednia dieta może pomóc w uzyskaniu zdrowych lśniących włosów. Niedobory żywieniowe mogą natomiast prowadzić do wypadania włosów. Jeśli chcemy …
Dowiedz się więcej
26/12/2018
Niedoczynność tarczycy to choroba, w której organizm nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, takich jak trójjodotyronina i tyroksyna. Hormony tarczycy są odpowiedzialne za procesy wzrostu, regeneracji i metabolizmu. Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy mogą zauważyć u siebie objawy takie jak: zmęczenie, wypadanie włosów, zwiększenie masy ciała, uczucie zimna, przygnębienie. Szacuje się, że niedoczynność tarczycy dotyczy około …
Dowiedz się więcej
18/12/2018
Odpowiednia ilość snu jest niezwykle ważna dla ogólnego stanu zdrowia. Pozwala zmniejszyć ryzyko rozwoju niektórych przewlekłych chorób, zachować równowagę układu nerwowego i pokarmowego, a także wpływa na stan układu immunologicznego. Zalecana ilość nieprzerywanego snu wynosi około 7-9 godzin dziennie. Oprócz zapewnienia odpowiednich warunków do spania, to znaczy ciszy i ciemnego pomieszczenia, warto pamiętać, że również …
Dowiedz się więcej
13/12/2018
Najprostsze diety płynne mogą ograniczać się do soków i koktajli na bazie owoców i warzyw, które spożywa się zamiast standardowych posiłków, 3-4 razy dziennie. Niektóre diety płynne można stosować samodzielnie, inne wymagają nadzoru lekarza. Istnieją także diety, w których płyny zastępują jeden lub dwa posiłki (zwykle pierwsze i drugie śniadanie), a obiad i kolacja są …
Dowiedz się więcej