07/06/2017
Analiza składu ciała admin|analiza składu ciała, analizator składu ciała, BMI
Odchudzasz się, ćwiczysz, a waga stoi w miejscu? Być może nie ma to związku z tym, że stosowana dieta jest nieskuteczna – po prostu posiadane przez Ciebie urządzenie nie pozwala na obserwację zmian w składzie ciała. Z pomocą przychodzi ocena składu organizmu. Czego dowiemy się dzięki takiej analizie?
Czy nie wystarczy wskaźnik BMI?
Sama masa ciała mówi nam niewiele – pozwala jedynie na obliczenie wskaźnika BMI (Body Mass Index, Wskaźnik Masy Ciała). BMI oblicza się dzieląc masę ciała [kg] przez wysokość ciała [m] podniesioną do kwadratu. Nie musimy nawet liczyć sami – w Internecie bez trudu można znaleźć kalkulatory BMI online. Po odniesieniu do norm (dla dorosłej osoby prawidłowy zakres wynosi 18,5 – 24,9 kg/m2) można stwierdzić, czy nasza masa ciała jest w porządku. Ale czy na pewno?
BMI nie mówi nic o składzie organizmu, nie rozróżnia zawartości tkanki mięśniowej, tłuszczowej i wody. Patrząc jedynie na ten wskaźnik, można błędnie orzec nadwagę u sportowca z rozwiniętą tkanką mięśniową, czy stwierdzić prawidłową masę ciała u osoby z dużą zawartością tkanki tłuszczowej, a zanikami masy mięśniowej.
O czym mówi analiza składu ciała?
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od obliczania wskaźnika BMI jest wykonanie profesjonalnej analizy składu ciała. Nowoczesne analizatory pozwalają na określenie nie tylko masy ciała, ale i zawartości wody, tkanki tłuszczowej, masy mięśni szkieletowych, poziomu tłuszczu wisceralnego (zlokalizowanego wokół narządów wewnętrznych), a także podstawowej przemiany materii, zawartości białka, substancji mineralnych, pozwalają również na dokonanie oceny segmentalnej beztłuszczowej masy ciała oraz tkanki tłuszczowej. Dzięki analizie segmentalnej można sprawdzić m.in. ile tkanki tłuszczowej zawiera nie tylko całe ciało, ale również np. prawa noga czy ręka.
Regularne kontrole składu ciała stanowią nieocenioną pomoc dla osób odchudzających się, a także sportowców – umożliwiają śledzenie zmian, jakie zachodzą w organizmie pod wpływem diety redukcyjnej czy zwiększonej aktywności fizycznej. Zdarzają się sytuacje, gdy masa ciała pacjenta nie zmienia się znacząco, ale skład ciała jest inny – np. spada zawartość tkanki tłuszczowej, a wzrasta ilość masy mięśniowej u osoby trenującej.
Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował. Bądź pierwszy.