26/12/2018
Jaką dietę stosować przy niedoczynności tarczycy? Redakcja|dieta, dietetyk, nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, tarczyca, tarczyca a dieta
Niedoczynność tarczycy to choroba, w której organizm nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, takich jak trójjodotyronina i tyroksyna. Hormony tarczycy są odpowiedzialne za procesy wzrostu, regeneracji i metabolizmu. Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy mogą zauważyć u siebie objawy takie jak: zmęczenie, wypadanie włosów, zwiększenie masy ciała, uczucie zimna, przygnębienie. Szacuje się, że niedoczynność tarczycy dotyczy około 1-2% populacji. Niedoczynności tarczycy nie da się wyleczyć za pomocą diety, ale niektóre pokarmy mogą poprawiać jej funkcjonowanie, a inne mają na nią niekorzystny wpływ.
Do składników odżywczych, które są potrzebna dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy należą:
- Jod – jod jest niezbędny do wytwarzania hormonów tarczycy. Osoby cierpiące na niedobór jodu mają ryzyko niedoczynności tarczycy. Niedobór jodu obecnie rzadko występuje w krajach rozwiniętych, ze względu na powszechne jodowanie soli.
- Selen – selen pomaga w aktywacji hormonów tarczycy, tak by mogły być wykorzystane przez organizm. Selen ma także właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że może chronić tarczycę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Do pokarmów bogatych w selen należą: orzechy brazylijskie, tuńczyk, sardynki, jaja, rośliny strączkowe
- Cynk – podobnie jak selen, cynk pomaga w aktywacji hormonów tarczycy. Uważa się, że może także odgrywać rolę w regulacji poziomu hormonu tyreotropowego (TSH), który pobudza tarczycę do wydzielania.
Niektóre składniki odżywcze mogą wpływać niekorzystnie na osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy. Należą do nich tzw. goitrogeny, czyli pokarmy, które zaburzają funkcję tarczycy. Są to przede wszystkim:
- Pokarmy na bazie soi: tofu, tempeh
- Niektóre warzywa: kapusta, brokuły, kalafior, szpinak
- Niektóre owoce: truskawki, brzoskwinie
- Orzechy
- Proso
Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował. Bądź pierwszy.